Aktualności

17.12.10 12:35 Wiek: 11 yrs

Piwnice przy Jezuickiej 4 w Warszawie przywrócone do świetności

Kategoria: Ogólne

 

16 grudnia 2010 r. odbyła się uroczysta prezentacja wyremontowanych i zaadoptowanych na cele Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej piwnic przy Jezuickiej 4 na Warszawskim Starym Mieście.

Fot. W. Stępień

Fot. W. Stępień

Fot. W. Stępień

Fot. M. Cędrowska

W trakcie prowadzonych od marca 2009 r. prac remontowo-adaptacyjnych udało się dotrzeć do zachowanych oryginalnych fragmentów średniowiecznej zabudowy Warszawy. W oddanych do użytku pomieszczeniach zostaną zorganizowane pracownie warsztatowe, w tym pracownia plastyczna, batiku, fotografii.  W piwnicach znajdą się również pomieszczenia sali prób, sali teatralnej, sali koncertowej, kawiarenki oraz powierzchnie wystawiennicze.

Piwnice przy Jezuickiej 4 to jedna z pięciu inwestycji realizowanych w ramach projektu Renowacja i adaptacja na cele kulturalne piwnic Starego Miasta Warszawy na obszarze wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W grudniu 2009 r. dobiegły końca prace renowacyjne przy ul. Rynek 2, w których  Staromiejski Dom Kultury prowadzi zajęcia dla młodych literatów. Ponadto organizowane są różnorodne wydarzenia artystyczne, festiwale oraz warsztaty. Młodzi artyści i poeci mają do dyspozycji pracownię komputerową, kameralną scenę a także pomieszczenia do prezentacji multimedialnych.

Obecnie nadal trwają prace budowlane przy ul. Rynek 28-42 (piwnice Muzeum Historycznego), ul. Brzozowej 11/13 (pierwsze w Polsce Centrum Interpretacji Zabytku) oraz przy ul. Boleść 2, gdzie planowany jest także amfiteatr.

Wyremontowane i zaadaptowane piwnice utworzą szlak „Kulturalnych piwnic Warszawy” którego powstanie jest jednym z zakładanych celów projektu.

 

Wirtualny spacer